CAD Consult - AutoCAD, AutoCAD LT, Civil 3D, MAP 3D, Plotery firmy HP i stacje robocze Autoryzowany Sprzedawca oprogramowania firmy Autodesk
AutoCAD 2012 Sprawdź co nowego w wersji 2012    czytaj wiecej.

Dobór plotera - To Proste!

Ogromna liczba ofert rynkowych, przeróżnego rodzaju ploterów z zaawansowanymi opcjami i dodatkami może początkującego użytkownika przyprawić o zawrót głowy. Większość osób wie czym jest rozdzielczość drukarki i na co ona wpływa. Problemy zaczynają się jednak gdy zaczynamy wybierać pomiędzy modelami z różną ilością pamięci RAM, z dyskiem lub bez, czterema, sześcioma lub 12 tuszami itd. W tym artykule spróbujemy przybliżyć Państwu na jakie rzeczy należy zawracać uwagę przy doborze drukarki wielkoformatowej oraz zaproponujemy konkretne modele do konkretnych zastosowań.

wielkość wielkości nie równa
Drukarki wielkoformatowe standardowo dzielimy wielkościowo na A1 i A0. Teoretycznie wszystko jest jasne i nie powinno tu być problemów. Jednak wystarczy rzut oka na specyfikacje ploterów HP Designjet 510 w formacie A0 oraz HP Designjet T610 w formacie A0. Pierwszy z nich ma 1067mm szerokości, natomiast drugi 1118mm. Co więcej żaden z tych rozmiarów nie jest szerokością kartki formatu A0. Dlaczego więc obydwie drukarki nazywane są potocznie A0? Chodzi tutaj o maksymalną STANDARDOWĄ formatkę którą może wydrukować dany ploter. Co oczywiście nie wyklucza drukowania materiałów odrobinę większych.

Pamięci nigdy za wiele
Przeciętnemu użytkownikowi pamięć RAM kojarzy się z tą montowaną na płycie głównej w komputerze. Posiadają ją jednak również plotery! Jest to jeden z najważniejszych parametrów nowoczesnych drukarek. Ploter potrzebuje tym więcej pamięci im większe (zajmujące większą ilość pamięci) są pliki do wydruku. Jest to bardzo ważne przy wydruku plików rastrowych których "waga" jest o wiele większa niż w przypadku plików wektorowych. Dlaczego jest to tak bardzo ważne? Otóż gdy w ploterze zabraknie wolnej pamięci RAM Drukarka może po prostu przerwać drukowanie i nie zostanie ono potem dokończone. W przypadku obrazów hybrydowych (raster + wektor) możliwe jest również niedodrukowanie rastra, pomimo, że część wektorowa jest wydrukowana w całości. Można temu zjawisku przeciwdziałać wyłączając buforowanie w drukarce i przekazując część "pracy" pamięci zainstalowanej w komputerze. Niesie jednak to za sobą przedłużenie czasu drukowania i w szczególności czasu przesyłania obrazków do plotera.

Drukarka z interfejsem sieciowym
Kolejnym ważnym aspektem w ploterach jest ich sieciowość. Aby standardowa drukarka mogła być używana przez wiele osób musi ona być podłączona do zwykłego komputera a on nie dość, że musi być cały czas włączony to do tego udostępnia sieciowo drukarkę. Nie jest to rozwiązanie ani proste ani oszczędne ponieważ ciągle włączony komputer pobiera w ciągu roku znaczne ilości prądu. Odpowiedzią na te problemy są plotery z wbudowanym już interfejsem RJ-45 (czyli popularnym kablem sieciowym). Takie rozwiązanie ma jeszcze dodatkowe plusy. Sama drukarka jest widziana przez komputer jakby była podłączona normalnie bezpośrednio kablem. Upraszcza to infrastrukturę sieci oraz instalację plotera na komputerach. Dodatkowo użytkownik otrzymuje możliwość "podglądnięcia" poprzez przeglądarkę internetową ilości zużytych materiałów eksploatacyjnych, ilość pozostałego tuszu (podaną w mililitrach) kolejkę oczekujących plików na wydruk oraz ustawienia drukarki (łącznie z możliwością ich zmiany). Pozwala to na zarządzanie ploterem nawet z odległego miejsca w firmie, tym samym zamiast kupować kilka drukarek można kupić jedną, sieciową ustawioną w centralnym punkcie firmy.

Liczba tuszy w drukarkach
Drukarki firmy HP posiadają 4, 6, 8 lub 12 sztuk różnokolorowych tuszy. Podstawowe modele (Designjet 110 i Designjet 510) posiadają 4 tusze w standardzie CMYK. Jest to podstawowa konfiguracja. Po co więc wprowadzać ich większą ilość? Poprawia to jakość wydruku. Na przykład drukarki z serii Designjet T610 i T1120 posiadają dodatkowo 3 "czarne" tusze - czarny matowy, czarny fotograficzny i szary. Tusz szary znacznie poprawia jakość wydruków wektorowych które mają w podkładzie wyszarzany obraz rastrowy. Dzięki tej technologii nie ma potrzeba mieszania czarnego koloru z innymi oraz "dawkowania" tuszu na papierze. Kolor jest dokładnie taki jak powinien być. Natomiast tusz czarny fotograficzny znacząco poprawia jakość wydruków wizualizacji na papierze fotograficznym.

W ofercie HP istnieje również seria drukarek fotograficznych z których jedna (Designjet Z3200) posiada aż 12 tuszy! dzięki temu jest ona w stanie pokryć paletą barw aż 95% palety PANTONE! Co więcej posiada przeźroczysty tusz (nazywany jako kolor "wysoki połysk") który na papierze fotograficznym utrzymuje równą warstwę wydruku (wypełnia puste miejsca oraz te w których jest cieńsza warstwa atramentu).

Dobierz ploter do swojej działalności

HP Designjet 510
HP 510.jpg
Jest to ploter przeznaczony do prywatnych niewielkich pracowni CAD, GIS lub pracowni architektonicznych. Drukuje bardzo dobrej jakości materiały wektorowe lub hybrydowe. Nadaje się także do okazyjnego wydruku wizualizacji.

HP Designjet T790/T1200

T1100b.jpg
Te dwa modele drukarek wielkoformatowych przeznaczone są dla małych i średnich firm tworzących projekty typu CAD. Dzięki trzem tuszom koloru czarnego wizualizacje drukowane z nich są bardzo dobrej jakości i to zarówno na nośnikach matowych jak i błyszczących. Model T1200 dodatkowo posiada wbudowany dysk twardy o pojemności 160GB na którym składowane są wydrukowane prace (dzięki temu można powtórzyć wydruki nawet nie uruchamiając komputera, wystarczy wybrać z listy odpowiedni plik i ilość kopii) oraz obsługę sieciową.Powrót...
Preferowany Partner HP, Plotery, stacje robocze drukarki Autoryzowany sprzedawca firmy Autodesk (AutoCAD, AutoCAD LT, AutoCAD Civil 3D, AutoCAD MAP 3D) Autoryzowane centrum szkoleniowe Autodesk (AutoCAD, AutoCAD LT, AutoCAD Civil 3D, AutoCAD MAP 3D, Inventor)  
ul. Sienkiewicza 15
43-100 Tychy
tel. 32 219 0 219
fax 32 733 12 23